هنر چین
می توان گفت هیچ تمدنی به اندازه چین در هنرش تداوم، انسجام و پیوستگی نداشته است.
سابقه طولانی و تاریخ باشکوه چین درهنر و صنایع دستی امری روشن می باشد، در واقع این دو همچون جواهری در فرهنگ پنج هزار ساله چین می باشند. هنر و صنایع دستی نه تنها نمایانگر آرزوو اشتیاق مردم برای زیبایی های زیبایی شناختی برای خودشان و هم هدیه دادن برای دیگران ، بلکه گنجینه بزرگی برای چین و بقیه جهان نیز می باشد. بسیاری از صنعتگران اصلی مهارت های خود را از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده اند.در نتیجه هنر با ارزش ترین گنجینه ها برای خانواده و ملت است.
ظروف برنز ، گلدوزی ، خوشنویسی ، موسیقی ، اپرا ، نقاشی ، یشم ، کاغذ بری، ظروف چینی و سفالی و ابریشم از برجسته ترین هنرها و صنایع دستی چین می باشند که نه تنها بصورت زنده بیانگر فرهنگ چین می باشند بلکه نمایانگر مردم محلی و ملت چین نیز می باشد.
ظروف مسی
ظروف مسی حدود 5000 سال پیش اختراع شد که اجداد چین مدرن را از عصر حجر به دوره ای جدید – عصر برنز هدایت کرد. این برنزها با ظرافت متنوعی از طرح ها و نقوش تزئین شده و در بسیاری از جنبه های زندگی مانند آلات موسیقی ، پیشکش های تشریفاتی و سلاح های جنگی که از اهمیت زیادی در تاریخ چین برخوردارند ، بسیار مورد استفاده قرار می گرفتند.

خوشنویسی چین
شیوه ای کاملاً لطیف از نوشتن که توسط بسیاری از خوشنویسان برجسته از سلسله های مختلف بوجود آمده است. “چهار گنجینه مطالعه” (قلم مو ، چوب جوهر ، کاغذ ژوان و تخته جوهر) به عنوان ابزار ضروری در هنگام نوشتن شناخته شده اند.

یشم
یشم با قدمت چهار هزار ساله نمادی از لیاقت ، فضل و کرامت است و در آگاهی افراد جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص می دهد. هم برای تزئین اتاق و هم به عنوان جواهر توسط افرادی که امیدوار به برکت هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

گلدوزی چینی
درواقع گلدوزی چینی به سلسله شانگ (قرن شانزدهم – یازدهم قبل از میلاد) بر میگردد و امروزه دارای چهار سبک سنتی است: سو ، شو ، شیانگ و یو. این هنر برای گروه های اقلیت قومی مانند Bai ، Bouyei و Miao بعنوان یک مهارت تکمیلی می باشد.

فانوس های چینی
فانوس های چینی تا حدی نماد فرهنگ وسیع برگزاری جشن وجشنواره در چین باشد. فانوس ها با قدمتی طولانی و سنت هایی جالب ، امروزه دارای تنوع زیادی هستند ودر بسیاری از مناسبت ها بعنوان وسیله تزئینی استفاده می شود.
موسیقی پکن
تاریخچه موسیقی چین همراه با ملودی های منحصر به فرد و آلات موسیقی سنتی خود در سلسله های مختلف حدودا به 7000 تا 8000 سال پیش باز می گردد.
اپرای چینی
اپرای چینی با ترکیبی از موسیقی ، هنر و ادبیات ، آرایش بی نظیر صورت و حرکات آکروباتیک به عنوان یکی از قدیمی ترین سه شکل هنری دراماتیک در جهان شناخته شده است.
نقاشی چینی
به سه نوع تقسیم می شود: اشکال ، مناظر و پرندگان و گل ها و هر نوع دارای ویژگی های متمایزی می باشد.
کاغذبری
کاغذبری در واقع هنربریدن و شکل دادن کاغذ قرمزبا قیچی می باشد که الگوهای مختلفی مانند میمون ، گل و اشکال توسط زنان روستایی بسیار ظریف و زیبا برش داده می شوند. مردم برش های کاغذی را بر روی پنجره و مکان های دیگر خود می چسبانند تا امیدها و آرزوهای خود را بیان کنند.

ظروف چینی
از ویزگی های ظروف چینی بافت ظریف ، رنگ های روشن و اشکال و سبک های متمایز می باشد. جینگدژن واقع در استان جیانگشی ، پایتخت ظروف چینی درجهان است و سالانه افراد بی شماری را از دور و نزدیک به منظورخرید بهترین ظروف چینی Jingdezhen به خود جذب می کند.
سفال چینی
سفال چینی با قدمتی بیش از 8000 سال به عنوان قدیمی ترین اثر هنری بشر شناخته شده است. کمال هنر سفالگری در چین را
می توان درموزه Terra Cotta Warriors ،واقع در استان شاانشی و همچنین درسفال های لعاب دار سلسله تانگ (618 – 907) مشاهده کرد.
ابریشم چین
یک کرم ابریشم در طول عمر 28 روزه خود تنها 1000 متر (3280 فوت) نخ ابریشم تولید می کند که این نخ بسیار ارزشمند است.

فهرست