زبان چینی

۹ واقعیت شگفت انگیز درباره زبان چینی

از آنجاییکه چین پرجمعیت ترین کشور جهان است، دارای نقش عمده ای در صنعت ، اقتصاد و سیاست بین الملل می باشد . احتمال بسیار زیاد شما در مورد شهرهای چین مانند پکن و شانگهای شنیده اید (یا حتی از آنها بازدید کرده اید) ، اما آیا در مورد زبانی که در این کشور صحبت می شود نیز چیزی می دانید؟ به عنوان مثال ، آیا می دانید در زبان چینی چیزی به عنوان زمان افعال ، تمایز بین مفرد و جمع وجود ندارد؟ ایا می دانید زبان چینی فاقد الفباست؟ در این مقاله قصد داریم به چندین مورد از ویژگی های شگفت انگیز زبان چینی بپردازیم.

  1. از هر شش نفر، یک نفر به زبان چینی صحبت می کند

حدود ۷٫۶ میلیارد نفر در دنیا زندگی می کنند که از این تعداد تقریبا یک میلیارد نفرزبان مادری شان چینی می باشد ، بنابراین می توان گفت از هر شش نفر، یک نفر به زبان چینی صحبت می کند که این مقدار در مقایسه با سایر زبان ها همچون اسپانیایی ، انگلیسی ، فرانسوی و آلمانی بیشتراست!

  1. زبان چینی فاقد الفبا می باشد

تسلط بر سیستم نوشتاری چینی برای انگلیسی زبانان بدلیل عدم وجود الفبای بخش بخش بسیار دشوار است اما زبان چینی به جای حروف الفبا از هزاران کاراکترمستقل تشکیل شده است که بیشتر حکم نقاشی های مفهومی را دارد که با در کنار هم قراردادن چند کارکتر مفهوم جمله قابل تشخیص و فهم می باشد.

  1. اسامی در زبان چینی به مفرد و جمع تفکیک نمی شوند

برخلاف زبان انگلیسی که در آن اسم های جمع با -s مشخص می شوند ، اسامی چینی بدون توجه به اینکه به صورت مجرد یا جمع باشند ، همان شکل را حفظ می کنند.

  1. تن های مختلف می توانند معنی کلمه را بطور کلی تغییر دهند

زبان چینی یک زبان آهنگین است ، به این شکل که هر هجا در زبان چینی در ۴ آهنگ ( یکسری از هجاها در ۵ آهنگ) تلفظ می شود که هر کدام از این ۴ آهنگ می تواند بر معنای آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال ، wǒ xiǎng wèn nǐ – که در آن “wen” با تن چهارم ادا میشود – به معنای “من می خواهم از تو بپرسم”. اما wi xiǎng wěn nǐ – که در آن “wen” با تن سه ادا میشود – به معنای “من می خواهم شما را ببوسم” است.

  1. زبان چینی جز زبان رسمی سازمان ملل است

زبان چینی به عنوان یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل در کنار زبان های انگلیسی ، عربی ، فرانسوی ، روسی و اسپانیایی می باشد.

  1. بیش از ۲۰۰۰۰ کاراکتر مشخص در زبان چینی وجود دارد

زبان چینی حاوی مقدار زیادی کاراکتر است – و برخی از دیکشنری های پیشرفته تعداد بیشتری را ثبت نموده اند! اما خیالتان راحت: حدود ۹۸٪ از کاراکترهای چینی نوشته شده از همان ۲۵۰۰ حرف تشکیل شده است ، بنابراین تنها با شناختن حدود دو یا سه هزار کارکترقادر به خواندن روزنامه خواهید بود.

  1. در زبان چینی صرف فعل وجود ندارد

افعال چینی مانند انگلیسی و بسیاری از زبانهای دیگر صرف نمی شوند و در واقع تشخیص زمان افعال با کمک افعال امکان پذیر نیست. در عوض ، قیودی مانند “قبل” و “بعد” نشانگر روابط زمانی هستند. این ویژگی به شما این فرصت را می دهد  تا بر روی سایر مسائل مهمتر مانند حفظ ۲۵۰۰ کاراکتر متنوع تمرکز کنید.

۸- سیستم نوشتاری زبان چینی بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد

ازمیان تمام زبانهایی که امروز صحبت می شود ، زبان چینی دارای قدیمی ترین سیستم نوشتاری است. در واقع ، کارکترهای چینی حکاکی شده ای روی استخوان های حیوانات یافت شده که مربوط به سال ۱۶۰۰ قبل از میلاد است! در مقابل ، الفبای لاتین تقریباً ۱۰۰۰ سال بعد ، در قرن ۷ قبل از میلاد ، پدید آمد.

  1. کلمه “ماندارین” از سانسکریت آمده است

کلمه انگلیسی “Mandarin” درواقع به معنی مقامات امپراطوری چین می باشد. این کلمه از واژه  mandarim درزبان پرتغالی گرفته شده است که از کلمه مالایی menteri گرفته شده است واین کلمه نیز خود از کلمه سانسکریت mantrin به معنی “وزیر” بر گرفته شده است. در میان چینی زبانان ، چینی ماندارین اغلب Guóyǔ (国语)، به معنی “زبان ملی” یا Pǔtōnghuà (普通话) ، به معنای “گفتار مشترک” نامیده می شود.

کشورچین یکی از قطب های اقتصادی بسیار مهم می باشد و اکنون شما در مورد زبانی که توسط یک ششم جمعیت جهان صحبت می شود کمی بیشتر می دانید.

از انجاییکه حضور بین المللی چین در حال رشد متداوم می باشد ، اکنون زمان بهتری برای یادگیری زبان چینی است. آیا به خاطر سپردن ۲۰ هزار کاراکتر برای شما کمی دلهره آور است ؟ این کار را به تنهایی شروع نکنید: اجازه دهید استادان با تجربه ما مسیر صحیح را به شما نشان دهد. برای اطلاعات بیشتر درباره کلاسهای حضوری و آنلاین آموزش زبان چینی با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *