ترجمه شفاهی

ترجمه شفاهی چیست؟

ترجمه شفاهی همانطور که از نام آن مشخص است به ترجمه ای گفته میشود که مترجم در همان لحظه یک مفهوم از زبان مبدأ را به زبان مقصد به صورت شفاهی ترجمه و بازگو کند و گاهی اوقات از ترجمه شفاهی به ترجمه همزمان هم نام می برند.

مترجمی که به این نوع ترجمه می‌پردازد علاوه بر احاطه کامل بر هر دو زبان مبدأ و مقصد و موضوع سخنرانی، باید سرعت عمل کافی داشته و از توانایی‌های جسمانی و ضریب هوشی خوبی بهره‌مند باشد. ترجمهٔ شفاهی همزمان عمدتاً در نشست‌ها و کنفرانس‌های بین‌المللی یا در هنگام پخش همزمان سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مهم شخصیتهای برجسته در رادیو و تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت بین مترجم و مترجم همزمان چیست؟

در ترجمه به طور کلی مترجم وقت کافی برای انجام تحقیقات در مورد موضوع و واژگان مورد استفاده در سند دارد اما در ترجمه همزمان ، از زمان ارائه مطالب به صورت شفاهی و بلافاصله ، زمانی برای تحقیق و رجوع به دیکشنری وجود ندارد، به عبارتی هدف مترجم رساندن پیام در لحظه است. بنابراین فشار شغلی که به مترجم شفاهی وارد میشود به نسبت بیشتر از مترجم کتبی می باشد و مترجم در ترجمه شفاهی ، مستلزم دستیابی کامل به دو مهارت زبانی گوش دادن و صحبت کردن می باشد.

نکات حائز اهمیت درانجام ترجمه شفاهی:

– از آشنایی با متن یا موضوع گفتار خود اطمینان حاصل کنید.

– تمام نکات اصلی متن یا گفتاری را که ترجمه می کنید یادداشت کنید اینکار به تفسیر شما کمک می کند.

-قبل از ترجمه ، کلیه کلمات کلیدی و اصطلاحات خاص را روشن کنید. این امربه روانتر صحبت کردن شما کمک می کند.

– در ترجمه شفاهی تا حد ممکن کلمات را واضح و بصورت جدا از هم بیان کنید.

– در پایان سخنرانی از گوینده بخواهید تا خلاصه ای از موضوع را به عنوان نتیجه گیری برای شنوندگان بیان کند و سپس شما با ترجمه آن به روشن شدن نتیجه گیری کلی برای شنوندگان کمک کنید .

در صورت نیاز به مترجم همزمان به منظور برگزاری کنفرانس ها، همایش های داخلی و خارجی، در طول کارگاه ها و جلسات تجاری و یا همراهی مهمانان خارجی تان در سفرهای داخلی، کاری، توریستی، … دفتر ترجمه نیک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

ترجمه همزمان فارسی به انگلیسی و برعکس

مترجم همراه فارسی به چینی و چینی به فارسی