مقالات, عمومی

همه چیز درباره آزمون آیلتس

اگر قصد مهاجرت  تحصیلی یا کاری به یک کشور انگلیسی زبان را دارید، به احتمال زیاد به مدرک آزمون آیلتس نیاز خواهید داشت. خیلی از افراد در مورد این آزمون سوالات زیادی دارند و می خواهند پیش از ثبت نام در آزمون، اطلاعاتی درباره آن کسب کنند. در این مقاله، همه چیز را درباره آزمون آیلتس برایتان گردآوری کرده ایم.

آیلتس چیست؟

آیلتس یک آزمون زبان انگلیسی با اعتبار ۲ ساله است که به مقاصد تحصیلی، مهاجرتی و کاری در کشورهای دیگر، توسط ۹۰۰۰ موسسه در ۱۳۰ کشور جهان پذیرفته می شود.این آزمون بطور مشترک توسط British Council و University of Cambridge ESOL و IDP IELTS Australia سازماندهی و برگزار شده و مدرک معتبر به شرکت کنندگان آن اعطا می شود. مدرک آیلتس برای زندگی، تحصیل و کار در ۱۳۵ کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرد‌.مدرک آیلتس برای حدود ۸۰۰۰ سازمان، از جمله موسسه های دولتی، آموزشی و شغلی در ایالات متحده آمریکا قابل قبول می باشد.

نحوه ثبت نام آزمون

در ایران در حال حاضر هشت موسسه به طور رسمی مسئولیت برگزاری آزمون آیلتس را برعهده دارند. برای ثبت نام در هر یک از آنها باید به وب سایت های رسمی آنها مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام را آماده کنید. اسامی این ۸ موسسه عبارتند از: آیلتس تهران- دانشگاه آزاد اسلامی- موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش-موسسه فرهنگی و هنری ایرسافام- موسسه شکوه سمنان – موسسه شکوه تهران- موسسه آموزش عالی آزاد پروشات نوین- موسسه پارسیان

چند نوع آیلتس وجود دارد؟

بطور کلی دو مدل آزمون آیلتس وجود دارد: آکادمیک (دانشگاهی) و جنرال (عمومی)

آزمون IELTS آکادمیک مناسب کسانی است که قصد ادامه تحصیل در یک دانشگاه در مقطع کارشناسی یا مقاطع بالاتر را دارند‌. یا می خواهند در یک سازمان یا شرکت حرفه ای در یک کشور انگلیسی زبان مشغول به کار و فعالیت شوند.

IELTS General برای افرادی مناسب است که قرار است در مقاطع تحصیلی پایین تر به تحصیل بپردازند و یا قصد دارند در یک کشور انگلیسی مشغول به کار شده (عموما مشاغل غیر حرفه ای) و یا به آن مهاجرت کنند.

آیلتس بهتر است یا تافل؟

هردو آزمون، از اعتبار بالایی برخوردارند، اما مهم ترین مسئله ای که باید برای انتخاب بین این دو آزمون بدانید این است که نتایج کدام یک از آزمون ها مدنظر دانشگاه مقصد شماست.

این نکته بسیار مهم است زیرا اگر نمره آزمونی که در آن شرکت کرده اید ، مورد قبول دانشگاه مدنظرشما قرار نگیرد،هیچ عامل دیگری مهم نیست. TOEFL و IELTS هر دو توسط بسیاری از دانشگاه های سراسر جهان پذیرفته می شوند.

TOEFL بیشتر در موسسات آمریکایی برای مهاجرت تحصیلی درخواست می شود، در حالی که موسسات عالی کانادا و کشورهای اروپایی بیشتر نتایج آزمون IELTS را مدنظر قرار می دهند؛ البته بسیاری از دانشگاه ها نتایج هر دو آزمون را قبول دارند. با این حال ، ممکن است یک دانشگاه تنها مدرک یکی از آزمون  ها را بپذیرد ، بنابراین قبل از هرکاری به بررسی این موارد بپردازید.

آشنایی با قسمت های مختلف آزمون

چهار مهارت اصلی زبانی خواندن نوشتن صحبت کردن و شنیدن (Listening, Speaking, Reading, Writing) در آزمون آیلتس مورد ارزشیابی قرار می‌گیرند. در واقع دو قسمت شنیدن و صحبت کردن در هر دو نوع آکادمیک و عمومی کاملاً بوده، ولی دو قسمت دیگر (خواندن و نوشتن) به شکلی جدا و متفاوت و طبق نوع آزمون (آکادمیک یا جنرال) برگزار می شوند.

آزمون قسمت شنیداری آیلتس (IELTS listening test)

برای آزمون شنیداری حدود ۳۰ دقیقه زمان اختصاص داده شده است. ۴۰ سوال در این قسمت موجود است که به شما این امکان را می دهند تا از قسمت های موجود به انتخاب خودتان یکی را برای پاسخ دادن انتخاب کنید. این قسمت ها شامل: چند گزینه ای (Multiple choice)، تطبیقی (Matching)، نموداری یا دیاگرامی، جای خالی (Note completion) تکمیل جدول، تکمیل خلاصه یا پاسخ و جواب های کوتاه  می باشند.

در این قسمت از آزمون آیلتس توانایی شما در فهم مفاهیم و اطلاعات، تشخیص ایده ها، گرایش ها و اهداف افراد انگلیسی زبان ، مورد ارزیابی قرار می گیرند.

آزمون قسمت ریدینگ آیلتس (IELTS reading test)

مدت زمان قسمت ریدینگ حدود ۶۰ دقیقه می باشد که در واقع توانایی درک شما از معنا و مفهوم یک متن و منظور نویسنده را مورد ارزیابی قرارمی دهد. این قسمت از آزمون خود شامل ۲ قسمت آکادمیک و قسمت جنرال می باشد. قسمت آکادمیک شامل متن های طولانی از کتاب ها، مجلات و روزنامه ها می باشد و قسمت جنرال متون عمومی کوتاه راجب موضوعاتی که بطور روزمره با آنها سرو کار داریم را شامل می شود.

آزمون قسمت نوشتاری آیلتس (IELTS writing test)

در این قسمت از آزمون نیز حدود ۶۰ دقیقه زمان در اختیار شما قراردارد و مثل قسمت ریدینگ شامل دو قسمت آکادمیک و جنرال می شود.  خود آزمون آکادمیک writing شامل دو سوال است. در سوال اول  یک دیاگرام، نمودار یا جدول به شما داده می شود و از شما خواسته می شود که  توضیحاتی راجب آن نوشته، یا آن را خلاصه و تفسیر کنید. یا ممکن است مهارت نوشتاری شمارا  به کمک توصیف یک اتفاق که شما باید متنی راجب آن تهیه کنید، بسنجند.

در سوال دوم قسمت آکادمیک هم از شما می خواهند که یک متن (essay) در پاسخ به موضوع یا مشکلی که به شما ارائه می کنند، بنویسید.

قسمت جنرال نوشتاری هم شامل دو سوال است: در سوال اول معمولا از شما خواسته می شود خود را در وضعیتی تصور کرده ویک نامه یا متن (letter) برای توصیف وضعیت پیش آمده بنویسید. و در قسمت دوم، باید یک متن راجب نظرتان در مورد یک موضوع خاص یا یک مشکل بنویسید.

آزمون قسمت گفتاری آیلتس (IELTS speaking test)

آزمون قسمت گفتاری شامل دو بخش می باشد که حدود ۱۱ تا ۱۴ دقیقه زمان دارد. هر کدام از داوطلبان بصورت فردی توسط یک فرد متخصص  مورد مصاحبه قرار می گیرند و مصاحبه ضبط می شود. در قسمت اول این آزمون، مصاحبه کننده از شما سوالاتی ساده در مورد خودتان می پرسد تا شما آمادگی لازم برای قسمت دوم را به دست‌ آورید و اصطلاحات تا  کمی از ترس شما بکاهد! این سوالات شامل  سوالاتی عمومی است از قبیل صحبت راجب خانواده خودتان تحصیلاتتان اهل کجایید یا علایق تان…

در قسمت دوم که بین ۳ تا ۴ دقیقه طول می کشد (شامل ۱ دقیقه زمان فکر کردن به پاسخ تان) مصاحبه کننده یک کارد (task card) مثل تصویر زیر به شما می دهد و از شما می خواهد که راجب آن بین ۱ تا ۲ دقیقه صحبت کنید.

قسمت سوم هم حدود ۳ تا ۴ دقیقه به طول می انجامد که در آن شخص مصاحبه کننده چندین سوال مرتبط با همان کار از شما می پرسد.

امیدواریم در مقاله بالا پاسخ پرسش های خود درباره آزمون آیلتس را یافته باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 دیدگاه در “همه چیز درباره آزمون آیلتس

  1. Shirin گفت:

    ممنونم
    آزمون دولینگو چطوره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *