لاتاری گرین کارت آمریکا چیست: شرایط و هزینه ثبت نام

“لاتاری” در لغت به معنای قرعه کشی است و افرادی که در این قرعه کشی برنده می شوند، موفق به اخذ گرین کارت آمریکا خواهند شد. گرین کارت آمریکا کارت سبزی است که مجوز اقامت دائم، کار و تحصیل را در خاک آمریکا به شما می دهد.

در واقع برنامه لاتاری گرین کارت آمریکا را هرساله اداره مهاجرت آمریکا برگزار می کند و طبق این برنامه افراد مختلفی از سرتاسر دنیا گرین کارت آمریکا یا ویزای مهاجرتی را دریافت می کنند.

لاتاری گرین کارت در سراسر دنیا، سریع ترین، کم هزینه ترین و بهترین روش مهاجرتی به امریکا شناخته می شود.

تفاوت ویزا و گرین کارت:

برای مهاجرت به آمریکا، داشتن ویزا یا گرین کارت الزامی است؛ اما تفاوت هایی بین ویزا و گرین کارت وجود دارد.

در واقع بهتر است این طور بگوییم که ویزا، دارای یک سری محدودیت هایی است و با آن نمیتوان حق شهروندی آمریکا را گرفت ولی با داشتن گرین کارت می توان اقامت دائم در امریکا را دریافت کرد و پس از ۵ سال زندگی مستمر در آمریکا، حق شهروندی آمریکا را به راحتی اخذ کرد.

لاتاری گرین کارت آمریکا

شرکت در لاتاری گرین کارت امریکا چه شرایطی دارد؟

جهت شرکت در این قرعه کشی نیازی به داشتن مهارت خاصی نیست اما لازم به یادآوری است که این برنامه مهاجرتی نیز همانند بسیاری از روش های مهاجرت یک سری قوانین و شرایط به خصوصی دارد.

به طور کلی برای ثبت نام در لاتاری دو شرط وجود دارد:

  1. شرایط سنی
  2. شرایط مدرک تحصیلی

ناگفته نماند در سال های گذشته برای ثبت نام در این قرعه کشی هیچ گونه محدودیت و شرایط خاصی وجود نداشت اما اخیرا، داشتن پاسپورت ضروری است زیرا در هنگام ثبت نام می بایست اطلاعات پاسپورت در پروفایل کاربری وارد گردد. باید توجه داشت در صورت وارد نکردن اطلاعات پاسپورت ثبت نام به سال بعد موکول می شود.

  • شرایط سنی برای شرکت درلاتاری به چه صورت است؟

تمامی افراد چه بزرگ و چه کوچک می توانند درلاتاری گرین کارت امریکا شرکت نمایند، افراد بالای ۱۸ سال به عنوان متقاضی اصلی به شمار می روند اما درمورد افراد زیر ۱۸ سال می بایست پدر یا مادر اقدام به ثبت نام نمایند و به عنوان زیر مجموعه آن ها قادر به دریافت گرین کارت خواهند بود.

  • داشتن چه نوع مدرک تحصیلی برای ثبت نام در لاتاری گرین کارت آمریکا لازم است؟

حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت نام در لاتاری، دیپلم است اما در صورت نداشتن مدرک تحصیلی متوسطه، دارا بودن ۲ سال سابقه کار تخصصی در ۵ سال گذشته برای ثبت نام در قرعه کشی کفایت می کند؛ و درصورتی که چه دیپلم و چه سابقه کار تخصصی نداشته باشید می توانید به عنوان زیرمجموعه ثبت نام نمایید.

بالابودن مدرک تحصیلی تاثیری در روند قرعه کشی ندارد و هیچ شانس بیشتری را برای برنده شدن در این قرعه کشی به شما نخواهد داد و تنها در زمان دریافت ویزا و مصاحبه، مدرک تحصیلی در مقاطع بالاتر کمک کننده است.

  • لازم به ذکر است فرد متقاضی می بایست متولد کشورهای مجاز برای ثبت نام باشد؛ زیرا کشورهایی که آمار مهاجرت بالایی به امریکا را داشته اند؛ به عنوان مثال چین و بریتانیا، دیگر قادر به شرکت در این قرعه کشی نیستند. در مواقعی که متولد کشور غیرمجاز هستید ولی پدر یا مادر در یکی از کشورهای مجاز زاده شده اند می توانید از سهمیه آن ها استفاده کنید.

چطور می توان در لاتاری گرین کارت امریکا شرکت کرد؟

برای شرکت در قرعه کشی لاتاری تنها کافیست به صفحه ثبت نام لاتاری رجوع نمایید و اطلاعات شخصی خود را در فرم ثبت نام وارد کنید و پس از آن به مرحله بعد یعنی پرداخت مبلغ ثبت نام وارد می شوید؛ پس از پرداخت هزینه، کارشناسان مهاجرتی پرونده شما را بررسی کرده و در صورت نداشتن مشکل و نواقص، ثبت نام تکمیل می شود و سپس فایل ثبت نام برای شما ارسال می شود.

پس از ۶ تا ۱۲ ماه نتایج لاتاری اعلام می شود که می توان با وارد کردن کد conformation number در صفحه  نتایج لاتاری، از نتایج و برنده شدن خود اطلاع حاصل کرد.

پس از موفق شدن در قرعه کشی برای دریافت ویزا و انجام مصاحبه به صفحه ی راهنمای برندگان لاتاری می بایست رجوع کرد.

  • جهت پرکردن فرم لاتاری به سایت state.gov رجوع نمایید و ثبت نام خود را آغاز کنید.

زمان ثبت نام و تاریخ اعلام نتایج لاتاری

زمان ثبت نام و تاریخ اعلام نتایج لاتاری چه موقعی است؟

معمولا زمان ثبت نام ازمهرماه ( اوایل ماه اکتبر ) شروع می شود و تا آبان ماه ( اوایل نوامبر ) ادامه می یابد. تقریبا پس از ۶ ماه  و معمولا در ماه مه، نتایج لاتاری اعلام و برندگان مشخص می شوند.

هزینه ی ثبت نام در لاتاری:

ثبت نام لاتاری توسط اداره مهاجرت صورت می گیرد که به صورت رایگان است اما از آنجایی که ثبت نام زیر نظر کارشناسان مهاجرتی انجام می شود می بایست یک سری هزینه هایی پرداخت شود بنابراین هزینه ی ثبت نام برای افراد بالای ۱۸ سال ۸۰ هزار تومان و افراد زیر ۱۸ سال ۴۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

افزایش شانس برنده شدن در لاتاری:

در ابتدا بگوییم هیچ راهی برای افزایش شانس در برنده شدن وجود ندارد. هر شخصی در هر سال تنها قادر است یک بار اقدام به ثبت نام نماید که پیشنهاد می شود بیش از یک بار در سال ثبت نام نشود زیرا در صورت ثبت نام مجدد، شانس شما کاملا از بین می رود.

تنها افراد متاهل با ثبت نام در این قرعه کشی، یک شانس به کل اعضای خانواده خود اضافه می کنند.

سهم هر کشور در دریافت ویزای لاتاری:

در واقع می توان گفت سهم هر کشور در حدود ۷ درصد است. کشور ایران در حدود ۶ درصد از این ویزا ا دریافت می کند، به عبارتی بیش از ۳ هزار گرین کارت هرساله برای ایرانیان صادر می شود که البته این آمار در دوره ی ریاست جمهوری ترامپ کاهش یافت.

در آخر:

در انتها نکته ی بسیار مهم این است که پس از برنده شدن در لاتاری می بایست ثابت کنید که توانایی زندگی در خاک امریکا را دارید و قادر به حمایت مالی از خودتان هستید لذا لازم است هزینه های زندگی در امریکا را قبل از مهاجرت بررسی کنید.

امیدواریم اطلاعات این مقاله راهنمای مناسبی برای شما قرار گرفته باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *