مقالات, عمومی

هر آنچه درباره ویزای شینگن باید بدانید

ویزای شینگن

شما با در اختیار داشتن ویزای شینگن این امکان را خواهید داشت که به تمامی کشورهای عضو پیمان اروپا سفر کنید. برای گرفتن ویزای اروپا توسط ایرانیان، اروپا شامل سه بخش شینگن، بریتانیا و کشورهای اتحادیه و اروپای شرقی می باشد. منطقه شینگن کشورهای آلمان، نروژ، اتریش، فرانسه، ایسلند، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، اسپانیا، دانمارک، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، یونان و هلند را در بر می گیرد.

مسافران با در دست داشتن ویزای شینگن، امکان سفر در زمان و شرایط مشخصی به هر یک از کشورهای عضو پیمان شینگن را دارند. بدین جهت، این مقاله به نحوه اخذ ویزای شینگن می پردازد، تا شما بتوانید پیش از اقدام برای دریافت آن، اطلاعات کافی را کسب کنید.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن، نوعی ویزای کوتاه مدت است که دارندگان آن تا ۹۰ روز امکان اقامت با مقاصد گردشگری و تفریح در هر یک از کشورهای عضو این پیمان را دارند. این ویزا که از رایج ترین ویزاهای اروپائی است، این اجازه را به دارنده آن می‌دهد که وارد کشور های مقصد در حوزه شینگن شود و در این کشورها اقامت تفریحی و گردشگری داشته باشد .در منطقه شینگن هیچگونه کنترل مرزی وجود ندارد و مسافران دارای ویزای شینگن می توانند به هر کدام از کشورهای عضو سفرکنند.

شرایط اخذ ویزای شینگن

 انواع ویزای شینگن

۱- ویزای شینگن نوع A:

مسافران به کمک این ویزا می توانند ویزای ترانزیت هوایی را بگیرند. این ویزا به ویزای ترانزیت نیز مصطلح است. با اخذ ویزای شینگن نوع A  امکان ورود با هواپیما به فرودگاه مقصد و خروج با هواپیما در کمتر از چهل و هشت ساعت از خاک این کشور را دارید.

این ویزا بیشتر زمانی که نیاز به تغییر خط هوایی در یکی از کشورهای حوزه شینگن وجود داشته باشد، و یا حتی زمانی که هواپیما به سوختگیری نیاز داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. بدین روش می توانید به راحتی به فرودگاه مقصد وارد شده و پس از رفع مشکل، نسبت به ترک فرودگاه به مقصد بعدی، اقدام کنید.

۲- ویزای شینگن نوع B:

این ویزا نیز یکی دیگر از ویزاهای ترانزیت به شمار می آید. با این تفاوت که به کمک این ویزا می توانید خاک کشور مورد نظر را به مقصد دیگر از راه مرزهای زمینی یا آبی ترک کنید. با کمک این ویزا شما باید ظرف کمتر از 5 روز، خاک این کشور را ترک کنید.

۳-ویزای شینگن نوع C:

به وسیله این ویزا که ویزای توریستی شینگن نیز شناخته می شود، قادر خواهید بود در کمترین زمان ممکن به کشور مقصد سفر کنید. به کمک این ویزا، شما این امکان را دارید تا حداکثر به مدت نود روز در خاک کشور مقصد اقامت توریستی داشته باشید.

۴-ویزای شینگن نوع D:

ویزای مولتی یا چند بار ورود می باشد که دارندگان آن، می توانند به مدت پنج سال به خاک این کشور رفت و آمد کنند. پس از گذشت پنج سال می توان نسبت به دریافت دوباره ویزا اقدام کرد. منقاضیان این ویزا، بیشتر  افرادی هستند که فرزندانشان در این کشور مشغول تحصیل هستند و یا اقامت دارند.

 

مراحل دریافت ویزای شینگن

مراحل اخذ ویزا شینگن  کاملا به نوع و هدف متقاضی بستگی دارد. برای مثال اگر فردی قصد سفر توریستی به کشورهای اروپایی را داشته باشد، نسب به فردی که به مقاصد کاری قصد سفر دارد، باید شرایط و مراحل متفاوتی را طی کند.

پس ابتدا به ساکن لازم است هدف خود را از سفر تعیین کنید. و سپس نسبت به درخواست ویزا اقدام کنید. در ادامه به شرح مراحل کلی اخذ ویزا می پردازیم.

مرحله اول:

آگاهی از نوع ویزایی که نیاز دارید، قدم اول است. انواع مختلفی از ویزاها وجود دارد اعم از: ویزای توریستی شینگن، ویزای تجاری یا ویزای کاری شینگن، ویزای فعالیت‌های ورزشی یا فرهنگی، ویزای رسمی، ویزای علمی، ویزای تحصیلی شینگن و ویزای ملاقات با خانواده یا دوستان، که برای اخذ هر کدام از آنها باید مراحل متفاوتی را طی کنید. در نتیجه جهت تسریع روند اخذ ویزا، بهتر است ابتدا هدف از سفر و نوع ویزایی که لازم دارید را مشخص کنید.

مرحله دوم:

در این مرحله باید کشور مقصد را مشخص کنید. پس از مشخص شدن مقصد سفر خود، باید جهت طی کردن مراحل اخذ ویزای شینگن ، به  سفارت کشور مقصد یا یکی از کنسول‌گری‌های کشور مقصد و یا یک مرکز ویزا که وابسته به سفارت کشور مقصد است مراجعه کنید. در این مرحله چند حالت به وجود می آید:

۱. اگر می خواهید فقط به یکی از کشورهای عضو شینگن سفر کنید، جهت دریافت ویزا، باید از طریق سفارت یا مرکز ویزای آن کشور اقدام کنید.

۲. اما اگر شما قصد دارید به بیش از دو کشور عضو پیمان شینگن سفر کنید، باید  به سفارت کشوری که  بیشتر روزهای سفرتان را آنجا اقامت خواهید داشت، درخواست ویزای خود را ارائه دهید.

۳. در صورتی‌که از مدت اقامت خود در هر یک از کشورها اطمینان ندارید،  درخواست اخذ ویزای شینگن باید به سفارت یا مرکز ویزای کشوری ارائه شود که مقصد اول‌ سفرتان است یعنی اولین کشوری از عضو شینگن که شما قصد دارید وارد آن شوید.

مرحله سوم:

پس از طی کردن مراحل بالا، اکنون باید مناسب‌ترین زمان برای ارائه درخواست اخذ ویزای شینگن را درنظر بگیرید. با توجه به زمانبر بودن فرآیندهای اخذ ویزا از سفارت یا کنسول‎گری‌های شینگن، بهتر است هر چه زودتر جهت دریافت ویزا اقدام کنید. سه ماه پیش از سفر، بهترین و زودترین زمان برای ارائه درخواست ویزا می باشد.

مرحله چهارم:

در این مرحله باید جهت گرفتن وقت از سفارت کشور مدنظر خود، اقدام کنید. برای طی کردن مراحل دریافت ویزای شینگن، از سفارت کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید وقت بگیرید. تمامی سفارت‌ها این امکان را به شما می‌دهند که به صورت آنلاین وقت بگیرید.

مرحله پنجم:

تکمیل فرم درخواست ویزا قدم پنجم است. ابتدا باید فرم درخواست ویزا ارائه شده توسط سفارت را دانلود کنید و آن را با اطلاعات صادقانه و دقیق تکمیل کنید. دقت کنید که باید فرم را در دو نسخه چاپ کرده و هر دو نسخه را امضا کنید.

مرحله ششم:

باید مدارک لازم را آماده کنید. برخی از مدارک لازم در اینجا ذکر شده است: مدارک شناسایی، فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر، دو قطعه عکس رنگی ۳*۴، بیمه سفر، روز بلیت رفت و برگشت، اثبات محل اقامت و اثبات پشتوانه مالی در طول سفر. ممکن است  هر یک از سفارت‌ها از متقاضیان مدارک اضافه ای را درخواست کنند که باید از سفارت کشور مقصد سوال کرده و آنها را تهیه و به سفارت ارائه دهید.

در این مرحله از روند دریافت ویزا، باید مدارک خود را با توجه به چک لیست سفارت آماده کنید. این مدارک را با توجه به وقت سفارت به دست دارالترجمه بسپارید تا کامل و بدون نقص آماده ارائه به سفارت باشند. در ادامه سفارت مدارک شما را مورد بررسی قرار داده و پاسخ نهایی خود را به شما ابلاغ می کند.

مرحله هفتم:

پس از دریافت وقت از سفارت کشور مقصد، وقت مصاحبه برای شما درنظر گرفته می شود. لازم است در تاریخ مقرر به سفارت مدنظرتان مراجعه کنید. به یاد داشته باشید روز مصاحبه مدارک لازم باید همراه شما باشد تا آن ها را به افسر کنسولگری که با شما مصاحبه می‌کند، تحویل دهید.

در طول مصاحبه  افسر سفارت درباره محل اقامت‌تان در طول سفر، هدف از سفر و سایر جزییات  از شما سوال خواهد کرد. سعی کنید سوالات را به درستی و مطابق اطلاعات درج شده با فرم درخواستتان، پاسخ دهید.

مرحله هشتم:

در این مرحله باید هزینه اخذ ویزا توسط کشورهای عضو شینگن تصویب شده است را پرداخت کنید. این هزینه برحسب سن و وضعیت فرد متقاضی متفاوت است.

مرحله نهایی:

در آخر پس از طی کردن تمامی مراحل ذکر شده، شما باید منتظر پاسخ درخواست اخذ ویزای شینگن باشید. سفارت معمولا طی ۱۵ روز درخواست شما را مورد بررسی قرار می دهد. البته بسته به هر فرد این زمان ممکن است دستخوش تغییراتی شود. اما سفارت مدنظر در نهایت در یک دوره ۱۵ تا ۳۰ روزه نتیجه درخواست شما را ابلاغ خواهد کرد.

انواع ویزای شینگن

شرایط دریافت ویزای توریستی شینگن

در این قسمت به توضیحاتی مختصر از مهم ترین شرایط ویزای شینگن پرداخته ایم.

شرط اول:

همانطور که قبلا متذکر شدیم باید هدف سفر شما واضح و مشخص باشد. حالا پس از تعیین هدف سفر باید صلاحیت لازم برای اخذ آن نوع ویزا را بررسی کنید. به طور مثال تاجری که قصد سفر برای معامله ای بین المللی را دارد، باید دعوتنامه معتبر کاری از شرکت مقابل را به سفارت ارائه دهید، تا سفارت ادعای او مبنی بر هدف سفر را بپذیرد.

شرط  دوم:

باید تمکن مالی خود را اثبات کنید، تا سفارت اطمینان حاصل کند شما قادر به پرداخت هزینه های خود در طول سفر هستید. در غیر این صورت ممکن است سفارت درخواست شما را قبول نکند.

شرط سوم:

باز هم اهمیت مسائل مالی نمایان می شود و سفارت علاوه بر تمکن مالی گردش حساب 4 الی 6 ماهه  را درخواست می کند. علت این کار، بررسی شرایط شغلی و مالی شما و همخوانی گردش حساب شما با  شغل شما می باشد.

شرط چهارم:

به دلیل سیاست های مهاجرتی، شما باید سفارت را قانع کنید که قصد برگشت به کشور را دارید.یکی از مواردی که به افسر مصاحبه کننده این اطمینان را میدهد، ارائه فرم استخدامی شما و ضمانت کاری توسط شما می باشد.

 

امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله به سوالات شما درخصوص ویزای شینگن پاسخ دهیم. در صورت نیاز به ترجمه مدارک خود، می توانید با خیال راحت از خدمات ترجمه ما استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *