مقالات, زبان چینی

همه چیز درباره‌ی آزمون زبان چینی HSK

در این مقاله اطلاعاتی درباره جزئیات آزمون زبان چینی HSK برای شما گردآوری کرده ایم،تا در صورت نیاز از اطلاعات مرتبط با این آزمون آگاه شوید.

HSK در واقع آزمون مهارت‌های چینی یا آزمون استاندارد چین می باشد که از مخفف سه حرف اول کلمات  Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì تشکیل شده است. این آزمون تنها آزمون استاندارد برای تعیین میزان تسلط در مهارت زبان چینی تلقی می شود.

افراد غیرچینی که به قصد تحصیل یا کار به چین سفر می کنند، باید در این آزمون شرکت کنند .

بطور معمول حداقل سطح مدنظر هر دانشگاه و یا شغل توسط سازمان مدنظر تعیین و اعلام می گردد.  بعنوان مثال امکان دارد در شغلی حداقل سطح HSK5 مورد قبول باشد  و در کاردیگر HSK4 مورد نیاز باشد.

این آزمون تحت نظر وزارت آموزش و پرورش جمهوری خلق چین برگزار می شود،هر چند این نهاد مستقیما متولی برگزاری آزمون نیست.

آزمون زبان چینی HSK از 1984 در دانشگاه زبان و فرهنگ پکن ایجاد و در سال 1992 به عنوان آزمون ملی استانداردسازی شده چین به رسمیت شناخته شد. کالج بین المللی چین جز اولین مراکزی بود که این تست را به صورت آنلاین در سال 2011 برگزار نمود.

آزمون زبان چینی HSK برای زبان چینی مشابه تافل و آیلتس در زبان انگلیسی می باشد .هدف این آزمون ،اعطای گواهی مبنی بر ارزیابی میزان مهارت‌های زبانی افراد، برای اهداف تحصیلی و شغلی است.

چه کسانی به گواهینامه HSK نیاز دارند؟

امتحان زبان چینی HSK سالانه چندین بار در چین و خارج از کشور برگزار می گردد. کسانی که بتوانند نمرات آزمون مورد نیاز برای سطح انتخابی خود را اخذ کنند،قادر به دریافت  “گواهی مهارت چینی” مربوطه می باشند.این گواهی ها در چین و خارج از کشور مورد تایید می باشند و مهارت زبان چینی فرد را اثبات می کنند.اگرچه برخی صرفا جهت به چالش کشیدن سطح زبان چینی خود در این آزمون شرکت می کنند، اما تعداد زیادی از شرکت کنندگان در آزمون اهداف آکادمیک و حرفه ای در ذهن دارند. داشتن مدرک می تواند به شما  در پیمودن مسیر حرفه ای و تحصیلی کمک کند.

 

مدرک  HSK  و کار در چین

برای کار و فعالیت در چین ،براساس شغل و نوع پیشنهاد شغلی، گاهی لازم است مدرکی جهت  اثبات مهارت زبان چینی خود ارائه دهید.به علاوه، رویه کنونی کسب مجوز کار در چین یک سیستم امتیازدهی را شامل می شود، که این سیستم صلاحیت واجدین شرایط برای اخذ ویزای کار را بررسی می کند. بخشی از این امتیازات مربوط به مهارت زبان بر اساس HSK  می باشد، بنابراین سطح بالای آزمون HSK داوطلب ، رابطه مستقیمی با افزایش امتیاز او در این سیستم دارد. با در اختیار داشتن امتیاز بیشتر، احتمال دریافت ویزای کار برای شما بیشتر می شود.کسب مدرک HSK می تواند به شما در روند اخذ ویزای کار چین کمک کند.

 

HSK و پذیرش دانشگاه

گواهی HSK ، جز در شرایطی که دوره موردنظر 100٪ به زبان انگلیسی تدریس می شود ، برای تحصیل در هر دانشگاه چینی واجب است. عموما داوطلبان باید مدرک HSK سطح 4 را به عنوان حداقل نیاز زبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی و گواهینامه سطح  5 برای تحصیلات تکمیلی را ارائه دهند. برای تحصیل در برخی دانشگاه های معتبرتر مانند دانشگاه پکن حتی ممکن است نیاز به ارائه سطح 6 از سوی دانشجویان خارجی باشد. اخذ مدرک در سطوح بالاتر این آزمون، همچنین می تواند به شما در دریافت بورسیه تحصیلی از سوی دولت چین، کمک کند. بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در چین را دارید، سرمایه گذاری در HSK ضروری است.

 

مدت زمان اعتبار آزمون زبان چینی HSK

اگر قصد استفاده از نمرات HSK خود جهت درخواست پذیرش تحصیلی در چین را دارید، باید بدانید نمرات شما تنها به مدت دوسال پس از تاریخ شرکت دراین آزمون اعتبار دارد. پس از این دو سال، برای اثبات سطح مهارت زبانی خود برای اهداف تحصیلی، نیازمند شرکت مجدد در آزمون هستید.  اما اگر قصد ادامه تحصیل را ندارید، نتیج این آزمون همیشه معتبر بوده و سطح زبان چینی شما را نشان می دهد.

 

انواع آزمون زبان چینی HSK

شیوه برگزاری این آزمون به دو صورت کامپیوتری و حضوری است. نوع کامپیوتری آن به صورت آنلاین است وبرای شرکت در آن نیازمند به حضور در مکان خاصی ندارید. برای شرکت در نوع کاغذی آن باید در مکان‌های تعیین شده و در ساعت مشخص حضور به هم رسانید. نوع اینترنتی این آزمون رایج‌تر است و پیشنهاد ما هم این است در صورت امکان نوع اینترنتی آزمون را انتخاب کنید. زیرا در آزمون بر مبنای اینترنت بخش نوشتن ساده‌تر می باشد، چون تنها کاری که باید انجام دهید این است که، آواها را بنویسید وکاراکتر درست را از صفحه کلید انتخاب کنید و نیازی به به خاطر سپردن تمامی کاراکتر ها ندارید. اما در آزمون کاغذی می بایست تمام نشانه‌ها را به یاد داشته باشید و بنویسید.

زمان و مکان برگزاری امتحان HSK در ایران

در ایران موسسه کنفوسیس دانشگاه تهران متولی برگزار این آزمون می‌باشد.

نحوه شرکت در آزمون HSK

جهت شرکت در آزمون HSK کافی است وارد سایت chinesetest.cn  شده و مراحل خواسته شده  ثبت‌نام در آزمون را طی کنید . در انتها  برای پرداخت هزینه آزمون با کنفوسیس دانشگاه تهران تماس حاصل نمایید.

هزینه آزمون HSK

لطفا توجه داشته باشید ، قیمت های ذکر شده، تنها مربوط به شرکت در آزمون HSK در چین است. قیمت ها در سراسر جهان بسته به موقعیت مکانی، متغیر است.قیمت ها ی زیر برحسب  یوان است.

HSK 1 150

HSK 2 250

HSK 3 350

HSK 4 450

HSK 5 550

HSK 6 650

سطوح آزمون زبان چینی HSK

آزمون HSK بطور کلی شامل شش سطح است. در حال حاضر  HSK 6  بالاترین سطح می باشد و داوطلبانی که این سطح را گذرانده اند، باید توانایی درک  آنچه را که به زبان چینی می شنوند یا می خوانند را داشته باشند و نیز بتوانند  نظرات خود را به زبان چینی به صورت شفاهی یا کتبی، روان  و واضح ،اظهار کنند. قبل از قبولی در آزمون، باید تعیین کنید که در چه سطحی شانس قبولی بیشتری دارید، زیرا خودتان سطحی را که قصد دارید کسب کنید، مشخص می کنید. پس یا آگاهی از سطح دانش خود در زبان چینی، سطحی متناسب با دانش خود، انتخاب کنید.

آزمون HSK سطح 1

ابتدایی ترین سطح آزمون است که  برای آماده شدن برای آن، کافی است حداقل 150 کلمه پرکاربرد را بلد باشید. این سطح شامل بخش شنیداری و خواندن است، که شامل  موارد زیر می باشد: گوش دادن / خواندن جمله، انتخاب تصویر مناسب، پر کردن جاهای خالی، انتخاب گزینه های صحیح. برای این سطح، شما ۴۰ دقیقه زمان خواهید داشت. نمره قبولی: 120 از 200

 

آزمون HSK سطح دو

این سطح از آزمون، به بررسی توانایی شرکت‌کنندگان در دانش اولیه زبان چینی می پردازد. شرکت‌کنندگانی که توانایی گذراندن HSK سطح دوم را دارند، دارای تسلط خوبی بر چینی ابتدایی می باشند و قادر هستند در ارتباط با کارهای ساده و عادی که نیازمند تبادل اطلاعات ساده و مستقیم در مورد مسائل آشنا و معمول است، ارتباط برقرار کنند.

 زمان آزمون سطح دو با  احتساب زمان پاسخگویی فرم مربوط به اطلاعات شخصی، برابر با ۵۵ دقیقه است.

امتیاز آزمون HSK  سطح دو

امتیاز بخش شفاهی: ۱۰۰

امتیاز بخش کتبی: ۱۰۰

کل امتیاز: ۲۰۰

  • شرکت‌کننده برای قبولی در این سطح نیازمند کسب حداقل  امتیاز ۱۲۰ می باشد.

 

آزمون HSK سطح سه

این سطح به ارزیابی توانایی شرکت‌کنندگان در آزمون زبان چینی (ماندارین) در سطح روزمره می پردازد. شرکت‌کنندگانی که متناسب با  سطح سه هستند، می‌توانند در زندگی روزمره، تحصیلی و حرفه‌ای خود به  برقرای ارتباط به زبان چینی  بپردازند . آنها قادر خواهند بود هنگام سفر به چین به زبان چینی با افراد ارتباط برقرار کنند.

 زمان آزمون سطح سه با  احتساب زمان پاسخگویی فرم مربوط به اطلاعات شخصی، برابر با ۹۰ دقیقه است.

امتیاز HSK سطح سه

بخش شنیداری: ۱۰۰ امتیاز

بخش نوشتن: ۱۰۰ امتیاز

بخش خواندن: ۱۰۰امتیاز

کل امتیاز: ۳۰۰ امتیاز

  •  شرکت‌کننده برای قبولی در این سطح نیازمند کسب حداقل  امتیاز ۱۸۰، می باشد.

 

آزمون HSK سطح چهار

این سطح  به سنجش توانایی شرکت‌کنندگان در آزمون زبان چینی (ماندارین) روزمره می پردازد. شرکت‌کنندگان با دانش زبان متناسب با سطح پنج، قادر به صحبت به زبان چینی، در زمینه های مختلف هستند و مشکلی در برقرای ارتباط با افراد چینی ندارند.

  زمان آزمون سطح سه با  احتساب زمان پاسخگویی فرم مربوط به اطلاعات شخصی، برابر با ۱۰۵ دقیقه است

امتیاز آزمون HSK  سطح چهار

بخش شنیداری:۱۰۰ امتیاز

بخش نوشتن:۱۰۰ امتیاز

بخش خواندن: ۱۰۰امتیاز

کل امتیاز: ۳۰۰ امتیاز

  •   شرکت‌کننده برای قبولی در این سطح نیازمند کسب حداقل  امتیاز ۱۸۰، می باشد.

 

آزمون HSK سطح پنج

آن دسته از شرکت‌کنندگانی که سطحی متناسب با این سطح دارند، قادر خواهندبود روزنامه‌ها و مجلات چینی را بخوانند،  فیلم‌ها و نمایشنامه‌های چینی را کاملا متوجه شوند و به زبان چینی سخنرانی کنند.

اینجا  شروع سطوح دشوار می باشد.دشوار از آن جهت که، در قسمت خواندن و نیز  شنیداری  (و حتی برای نوشتن) ،موضوعاتی سنگین و سرشار از کلمات جدید ارائه می شود.این سطح تسلط شما به بیش از  ۲۵۰۰ واژه را می طلبد. گاهی اوقات ممکن است با اسامی جدید و همچنین اصطلاحات نامفهومی از مجلات علمی و مانند آن هم ، روبه رو شوید.

  زمان آزمون سطح سه با  احتساب زمان پاسخگویی فرم مربوط به اطلاعات شخصی، برابر با ۱۲۵ دقیقه است.

امتیاز آزمون HSK  سطح پنج

بخش شنیداری: ۱۰۰ امتیاز

بخش نوشتن: ۱۰۰ امتیاز

بخش خواندن: ۱۰۰ امتیاز

کل امتیاز: ۳۰۰ امتیاز

  •   شرکت‌کننده برای قبولی در این سطح نیازمند کسب حداقل  امتیاز ۱۸۰، می باشد.

 

 آزمون HSK سطح شش

اوج مهارت و تسلط به زبان چینی در این سطح، نیاز است. و داوطلب نیازمند تسلط بر چیزی حدود ۵۰۰۰واژه می باشد.  در این سطح، شما باید بتوانید ارائه ای بنویسید، مجموعه ای از متن ها را بخوانید، و به دیالوگ های سخت تری از سطوح پیشین،گوش دهید.

  زمان آزمون سطح سه با  احتساب زمان پاسخگویی فرم مربوط به اطلاعات شخصی، برابر با ۱۴۰ دقیقه است

امتیاز آزمون HSK  سطح شش

بخش شنیداری: ۱۰۰ امتیاز

بخش نوشتن: ۱۰۰ امتیاز

بخش خواندن: ۱۰۰ امتیاز

کل امتیاز: ۳۰۰ امتیاز

  •    شرکت‌کننده برای قبولی در این سطح نیازمند کسب حداقل  امتیاز ۱۲۰، می باشد.

 

نتایج امتحان HSK

نتایج تقریبا دو هفته پس از آزمون برای آزمون های رایانه ای و حدود چهار هفته پس از آزمون برای آزمون های كاغذی بصورت آنلاین و اینترنتی ، در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد و در صورت درخواست، گواهی رسمی  برای شما ارسال می شود.

امیدواریم  پاسخ سوالاتتان درباره امتحان HSK را در این مقاله یافته باشید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *