زبان چینی, مقالات

بازار کار زبان چینی

علاقه مندان به تحصیل رشته زبان چینی و کسانی که قصد یادگیری این زبان را به جهت کسب درآمد و داشتن مشاغل مرتبط با آن دارند، باید بدانند که زبان چینی یک زبان خارجی بسیار دشوار می باشد و به تلاش زیاد، علاقه و هدفمندی نیاز دارد.

درباره آینده کاری و بازار کار زبان چینی می توان گفت: با توجه به چشم انداز روشن گسترش تبادلات تجاری و اقتصادی با کشور وسیع و پر جمعیت چین می توان آینده کاری مطلوبی برای آن ترسیم کرد. به همین جهت، این زمینه های رو به رشد با کشور چین، از جمله دلایلی است که می توان اظهار کرد، آینده بازار کار و درآمد رشته زبان چینی مطلوب می باشد و دانشجویان و زبان آموزان این زبان خارجی براساس میزان تسلط شان در مهارت های 4 گانه زبانی خود، امکان فعالیت در مشاغل مربوط به زبان چینی را دارند.

بررسی مشاغل مرتبط با زبان چینی

یادگیری یک زبان جدید شامل یک فرایند تدریجی می باشد که برای رسیدن به تسلط در مهارت های زبانی، زمان و تعهد زیادی می طلبد. در حالی که بیش تر مردم زبان را می آموزند تا  امکان برقراری ارتباط به طور سلیس با همکاران و دوستان خود را داشته باشند، تجار و فعالان اقتصادی در سنگاپور زبان چینی را به جهت رقابت عادلانه با جهان در حرفه خود، می آموزند.

پیشرفت سریع اقتصادی چین و حضور به عنوان قدرت اقتصادی در جهان و نیز افزایش شرکت های چند ملیتی ، سبب افزایش تقاضای یادگیری این زبان شده است. در ادامه به بررسی برخی مشاغل که مستلزم آشنایی و تسلط بر زبان چینی است، می پردازیم:

مترجم زبان چینی

مشاغل حوزه ترجمه و ترجمه ی همزمان غالبا تحت عنوان یک نام در نظر گرفته می شوند، اما تفاوت های بسیاری دارند. تمرکز یک مترجم بر روی لغات است، در حالیکه مترجم همزمان، علاوه بر لغات باید به صحبت کردن و گوش دادن نیز، توجه کند. شما برای اینکه در مترجمی همزمان موفقیتی کسب کنید، نیازمند آن هستید که بر روی مهارت های چهارگانه زبانی( گفتاری، شنیداری، نوشتاری، خوانش و درک مطلب) ، تسلط داشته باشید.

اما برای شغل ترجمه تنها کافی است، روی بهبود سطح مهارت های خوانش و نوشتاری خود، متمرکز باشید. اگرچه هر دو کار، سختی های خاصی به همراه دارد. اما ترجمه ی همزمان، نیازمند سطح بالاتری در زبان چینی است. ترجمه ی همزمان، مسئولیت بیشتری به همراه دارد، چنانچه نادرست انجام شود می تواند عواقب بسیار وخیمی داشته باشد.

برای مثال در ترجمه هنگام مذاکره بر سر معاهده ی صلح میان دو کشور یا توصیف نتایج پزشکی یک بیمار ،هر کلمه ای که اشتباه ترجمه و تفسیر شود، عواقب ناخوشایندی به همراه خواهد داشت. برای همین، برای کاهش عواقب جبران ناپذیر این اشتباهات، اگر به زبان چینی تسلط ندارید، هرگز نباید اقدام به ترجمه ی همزمان کنید.

بازار کار زبان چینی

 

مأمور مکاتبات خارجی در یک کشور چینی زبان

پوشش اخبار و سایر فعالیت ها در یک کشور چینی‌زبان ، به سطحی از آگاهی جامع از این زبان، نیاز دارد.  درک درست زبان چینی و برقراری ارتباط سازنده در این زبان، این امکان را به شما می دهد، اطلاعات صحیحی از تمامی چیزهایی را که همزمان رخ می دهند،ارائه کنید. از آنجایی که پوشش خبری قدرت صحبت کردن با مردم از همه ی قشرها را می طلبد، باید توانایی بالایی در برقراری ارتباط با آنها را داشته باشید تا بتوانید بهترین نتایج را به دست آورید.

یک مأمور مکاتبات خارجی همچنین ممکن است مجبور باشد برای جمع آوری داده و اطلاعات به دیدار مناطق خطرناک برود؛ پس اگر قصد دارید در این سمت ها مشغول به کار شوید، باید ریسک چنین خطراتی را نیز بپذیرید.

آینده زبان چینی

 

فعالیت به عنوان متخصص بازارهای جهانی

اگر شما قصد ترویج یک برند تجاری در کشورهایی نظیر سنگاپور و یا چین را دارید، برای حضور شرکتتان در کشورهای آسیایی چینی زبان، نیازمند سطح نسبتا خوبی از زبان چینی می باشید. اگر شما بتوانید مارک تجاری خود را به زبان بومی مردم ارائه دهید، مردم بومی به احتمال  زیاد درک بهتری از محصول و خدمات شرکت شما خواهند داشت و هر محصول جدیدی را با آغوش باز خواهند پذیرفت. به علاوه، احتمالاً شما باید با آگاهی از روند کار بازار، یک طرح بازار پسند را ارائه کنید که پاسخگوی تقاضای مشتریان در آن منطقه باشد.

تدریس زبان چینی

به دلیل رشد شرکت های بین المللی در این کشور، تقاضا برای فراگیری زبان چینی، افزایش چشمگیری داشته است. این روند باعث افزایش نیاز به مدرسین این زبان، شده است . بعضی دانشکده ها هم برای معلمین مسلط به زبان چینی اعلام نیاز می کنند، اگرچه بهتر است، پیش از اقدام برای شغل تدریس رسمی، کمی رزومه ی آزاد برای خودتان جمع آوری کنید.

شما همچنین این امکان را خواهید داشت تا به طور شخصی یا برای موسسات آموزش زبان، تدریس کرده و نیز می توانید دوره هایی برای تجار و بازرگانان برگزار کنید.

فعالیت به عنوان مشاور، تحلیل گر یا محقق بازارهای خارجی

چین امروزه یکی از قدرت های برتر در اقتصاد جهانی می باشد، و بیش تر افراد در پی تحلیل  بازار مالی کشور هستند. بنابراین، تسلط به زبان چینی در ارائه اطلاعات راجب فهم خدمات مالی و روند اقتصادی بازارِ امروز و تحلیل اقتصادی آن به مشتریان، کمک شایانی خواهد کرد.

تور لیدر زبان چینی

از دیگر مشاغلی که می توان از دانش زبان چینی در آن بهره گرفت، تورلیدری است. شما می توانید در آژانس های مسافرتی مشغول به کار شوید، البته توجه کنید تنها مهارت زبان چینی کافی نیست و شما باید از سازمان میراث فرهنگی مجوزهای مربوطه را اخذ نمایید. اما تسلط بر زبان های مختلف به شما در کسب موفقیت در این کار، کمک خواهد کرد.

میزان درآمد مترجم زبان چینی

برای درآمد مترجم زبان چینی، مبلغ معینی را نمی توان در نظر گرفت. با توجه به سطح مهارت های زبان و مهارت های مرتبط با حوزه کاری، درآمد رشته زبان چینی می تواند متغیر باشد.

 

مزایای یادگیری زبان چینی در مشاغل تجاری

اگر قصد جدی برای تجارت و کار در چین را دارید، باید بدانید که نیازمند یادگیری این زبان هستید.و درصورتی که یادگیری زبان چینی را آغاز نکرده باشید، ممکن است متضرر شوید. حتی اگر قصد خروج از ایران را هم ندارید، باز هم برای تجارت و مذاکره با شرکا و شرکت های چینی، باید با این زبان آشنایی داشته باشید. در غیر این صورت مجبورید از مترجم متخصص کمک بگیرید.

سخن آخر…

همان طور که اطلاع دارید، چین یکی از  قطب های  صنعتی و تجاری دنیا به شمار می آید و تجارت آن در سراسر دنیا گسترده شده است. کلیه کالاها و خدمات از چین به اقصی نقاط دنیا ، صادر می شوند. در نتیجه این زبان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مهارت های زبان چینی می تواند به  شما در پیشبرد اهداف تجاری و اقتصادی تان کمک شایانی بکند.البته یادگیری زبان چینی ضامن اشتغال شما نیست. ولی با سرعت روزافزون روند رشد شرکت های چینی و ورود آنها به دنیای جهانی، افراد با یادگیری این زبان، موفقیت های کاری بیشتری را تجربه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *