کسب و کار, کشور چین, مقالات

زمان ترخیص کالا از چین چگونه است

چگونه زمان ترخیص کالا از چین را کاهش دهیم؟

روشهای ترخیص کالا از چین به ایران

الف. ترخیص دریایی کالا از چین

واردات از چین از راه دریایی معمولا ارزان‌ترین گزینه است. درست است که این شیوه‌ی باربری دوست دار محیط زیست است اما زمان زیادی می‌برد.  بنابراین در صورتی که زمان برای شما اهمیتی ندارد،  اولین انتخاب برای شما واردات دریایی است. در حمل ونقل دریایی نیز ترخیص کالا از چین اجباری است. تمام باربری‌های بین‌المللی دریایی چه واردات چه صادرات باید به طور کامل پروسه‌ی ترخیص کالای مربوط به کشور را طی کنند. از زمان رسیدن محموله‌ به مقصد، فرایند ترخیص کالا نباید بیشتر از ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد مگر اینکه مشکلی وجود داشته باشد.

زمان حمل و نقل:  ۲۱-۴٠ روز.

متوسط تولید co2 در هر km : ۱۶ گرم.

ب. ترخیص هوایی کالا از چین

در صورتی که واردات برای شما ضرورت دارد و تمایل به باربری سریع در وزن پایین دارید، واردات از چین از راه هوایی توصیه می‌شود.  سرعت این روش پرداخت مبلغ بالای هزینه ترخیص کالا از چین را جبران می‌کند. در صورتی که حمل بار هوایی را انتخاب می‌کنید، موظف به رعایت تمامی قوانین ترخیص کالا از چین هستید. این قوانین شامل تامین اسناد دقیق و بروز، اعلام ارزش مالی محموله و پرداخت عوارض و مالیات می‌باشد. ترخیص کالای هوایی ممکن است پیچیده باشد اما آشنایی با اصول اولیه‌ی ترخیص آن را ساده‌تر می‌کند.

زمان باربری:  ۳-۱٠ روز.

متوسط تولید co2 در هر km: ۶٠۲ گرم.

هزینه های معمول گمرک ایران

هزینه‌های عادی گمرک ایران چقدر است؟

حقوق گمرکی، سود بازرگانی، مالیات و عوارض وزارت راه و شهرداری و گمرک، هزینه‌ی بیمه و قبض انبارداری از جمله هزینه‌های مختلفی هستند که باید هنگام واردکردن هر کالایی از چین به ایران در گمرک بپردازید.

البته توجه داشته باشید که هر محموله تعرفه‌ی گمرکی متفاوتی دارد که وابسته به کد HS و نوع آن است.

چه زمان حمل بار هوایی مناسب‌تر است؟

چه زمان حمل بار هوایی مناسب‌تر است؟

ترخیص کالا از چین فارغ از این که هوایی باشد یا دریایی، یک پروسه‌ی اجتناب‌ناپذیر است. انتخاب بین دو روش هوایی و دریایی برای وارد کنندگان از اهمیت بالایی برخوردار است.  بر اساس هزینه و مدت زمان ارسال یکی از این گزینه‌ها را انتخاب کنید.  سایز،  وزن، نوع بسته بندی و زمان ارسال کالا عواملی هستند که باید در نظر بگیرید.  روش هوایی و دریایی هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند.  با وجود اینکه معمولا ارسال هوایی کالا به خاطر زمان اندک ترخیص ترجیح داده می‌شود،  ارسال دریایی به علت ارزان بودن برای واردات حجم زیار بار ترجیح داده می‌شود. در مقاله ۰ تا ۱۰۰ واردات کالا از چین کامل به توضیح واردات کالا پرداخته ایم.

 با این وجود هزینه و زمان تنها فاکتورهایی نیستند که باید در نظر بگیرید؛  خطر وارد شدن آسیب به بار،  نوع محموله و اثر نوع حمل و نقل بر محیط زیست همگی اهمیت دارند. بنابراین حمل بار هوایی در صورتی که محموله ارزش بالایی دارد توصیه می‌شود. ترخیص کالا از چین با روش هوایی معمولا تنها ۱ تا ۲ روز طول می‌کشد در حالی که هزینه‌های ترخیص هوایی با دریایی آن چنان تفاوتی ندارد. عوارض گمرک، مالیات و پرداختی‌های رایج در هر دو نوع ترخیص هوایی و دریایی وجود دارند اما میزان کل مالیات بر ارزش افزوده و عوارض پرداختی باربری هوایی بیشتر از حمل و نقل دریایی خواهد بود.

مقاله‌های مرتبط

مدارکی که جهت ترخیص کالا از گمرک ایران نیاز هست

 • برگه‌ی ترخیص.
 • اسناد مربوط به بارنامه هوایی، داخلی و دریایی.
 • گواهی بازرسی قبل از ارسال (در صورت وجود).
 • فاکتور حمل و نقل.
 • مجوزها و گواهی مبدا.
 • لیست بسته بندی P/L   برای حمل و نقل دریایی.
 • فاکتورهای خرید کالا (مگر اینکه ارزش مالی اندکی داشته باشد.) .
 • پاسپورت.
 • نامه برات یا اسناد مربوط به اعلامیه های تامین ارز.
 • پیش فاکتور یا رسید کلی از کالاهای خریداری شده.
 • لیست عدل بندی.
 • اسناد مربوط به پرداخت حقوق شرکت های حمل و نقل.
 • تایید  FDA برای محصولات دارویی.
 • سند بیمه حمل و نقل کالاها.
 • برگه ها و اسناد مربوط به بیمه گمرکی کالاها.
 • پروانه بهره برداری کالاهای شرکت های تولیدی.
 • کاتالوگ‌ها و بروشورهای کالا.
 • صورتحساب کالا .
 • مجوزهای ورود کالا به کشور.
 • کارت بازرگانی بازرگانان.
 • مجوز قانونی استانداردهای کالاهای خارجی.
 • مجوزهای ترخیص کالا از چین.
 • هزینه بندر (در صورت لزوم).
مدارکی که جهت ترخیص کالا از گمرک ایران نیاز هست.

مراحل ترخیص کالا از چین

۱- ثبت اطلاعات در وب سایت وزارت بازرگانی

کد کشور ایران و شبنم را در وب سایت وزارت بازرگانی ثبت کنید. برای این منظور باید کارت بازرگانی را پیش از خرید سفارش و ترخیص آن از گمرک تهیه کنید.

۲- بررسی مدارک ترخیص کالا از چین

هنگام رسیدن محموله‌ها به گمرک، بازرسان گمرک آن‌ها را بررسی می‌کنند. طی این پروسه مدارک مرتبط با محموله‌ها جهت اطمینان از ارائه‌ی اطلاعات دقیق و کامل مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. با فروشنده جهت تایید کردن ارزش و تعداد کالاهای متبوع، مصاحبه صورت می‌گیرد. مربوط به کالای خاص نظیر مخابراتی، بهداشتی و دارویی مجوزهای لازم از ارگان‌های ذی ربط نیز باید ارائه شوند. پرفورما، پکینگ لیست، آزمایش فنی، فیزیکی و قابل انعطاف افزاری کالا متبوع نیز جزء مدارک ضروری هستند. پس از تایید مدارک، اجازه‌ی واردات کالا به ایران داده می‌شود.

عوارض واردات و مالیات ترخیص کالا از چین با توجه به اسناد گمرکی بررسی می‌شوند.

۳- عوارض واردات و مالیات ترخیص کالا از چین با توجه به اسناد گمرکی بررسی می‌شوند.

هزینه‌ی واردات بسته به نوع محموله، ارزش آن و قوانین خاص واردات در کشور وارد کننده متفاوت است. از طریق صرافی های مجاز، ابتدا ۳۰ درصد مبلغ کل فاکتور و سپس۷۰ درصد از آن برای ارسال کالا به جمهوری اسلامی ایران به شما ارسال می‌شود. در نهایت کل مبلغ فاکتور برای انتقال بارها به کشور ایران از طریق مسیر‌های هوایی یا زمینی را می‌فرستند. AirWaybill یا بارنامه دریایی نیز از شما دریافت خواهد شد. عوارض واردات برای کالاهایی که از حداقل آستانه‌ی مشمول مالیات برای کالاهای وارداتی تجاوز می‌کنند، محاسبه می‌شود.

۴- گمرک پرداخت مالیات و عوارض را درخواست می‌کند.

در این مرحله نوع ارسال DDU یا DDP اهمیت پیدا می‌کند. در ارسال DDP عوارض واردات و مالیات از قبل پرداخت شده‌اند و هزینه‌ی پرداختی بر برچسب محموله نوشته شده است. اما در ارسال DDU عوارض واردات و مالیات پرداخت نشده‌اند و باید پرداختی در گمرک انجام شود.

۵- ترخیص کالا از چین

پس از انجام ارزیابی‌های لازم، محموله‌ها از انبار ترخیص می‌شوند. پروسه‌ی ترخیص کالا از چین بسته به نوع کالا فرق می‌کند اما معمولا شامل پرداخت عوارض گمرک یا مالیات است. در بعضی موارد کالاها تحت شرایط خاص و در صورت رعایت اصولی مشخص ترخیص می‌شوند. برای مثال، مواد شیمیایی سمی حتما باید پیش از ترخیص لیبل گذاری و بسته بندی شوند.

ترخیص کالا از چین

جمع بندی

فرآیند ترخیص کالا از چین به ایران بهتر است به دست ارائه دهندگان لجستیک واجد شرایط انجام شود. این امر باعث می شود از بروز مشکل با مقامات گمرکی جلوگیری شود. در مورد محموله های تجاری، ترخیص نادرست گمرکی، جریمه‌های قابل توجه و حتی مسئولیت کیفری به دنبال دارد.

کلید رهایی از معطلی در فرایند ترخیص، ارائه‌ی مدارک کامل و دقیق به گروه نیک برای انجام هماهنگی‌های لازم با کارگزار گمرکی و در نهایت ثبت مدارک ضروری می‌باشد. گروه نیک با جزئی‌ترین ضروریات ترخیص کالا از چین و بروزترین قوانین واردات برای جلوگیری از تاخیر در رسیدن بار کاملا آشنا است. این شرکت از تجربه‌ی کافی برخوردار بوده به شما در کامل کردن مدارک لازم برای ترخیص کمک می‌کند تا از گیر کردن کالا در گمرک جلوگیری کنید. برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر از بخش ارتباط با ما در خدمت شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *