مقالات, دانشگاهی

آموزش گام به گام تایید مدارک در سامانه میخک

آموزش تایید مدارک در سامانه میخک

آموزش گام به گام تایید مدارک درسامانه میخک

قبل از راه‌اندازی سامانه “میخک”، ایرانیان مقیم خارج برای انجام امور کنسولی و دریافت خدمات مورد نیاز خود مجبور بودند به دفاتر کنسولی اقامت خود مراجعه کنند. این مراجعه حضوری باعث کندی در روند کار می ‌شد و برای متقاضیان نیز هزینه بر و وقت‌گیر بود. با هدف رفع این مشکلات و ارائه سهولت در دریافت خدمات کنسولی برای ایرانیان خارج از کشور، دولت سامانه الکترونیکی با نام “تایید اسناد کنسولی” یا به اختصار “تاک” راه ‌اندازی کرد.

ابتدا این سامانه تنها برای تایید اسناد کنسولی به صورت آنلاین عمل می ‌کرد و به طور کوتاه به آن “تاک” گفته می ‌شد. با گذر زمان، با افزودن خدمات کنسولی مختلف، این سامانه تغییر یافت و با نام “سامانه میخک” به عنوان سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی شناخته می ‌شود. در این مقاله قصد داریم مراحل تایید در سامانه میخک و آموزش گام به گام تایید مدارک در سامانه میخک) را برای شما آموزش می دهیم، لذا ما را همراهی کنید.

تایید مدارک تحصیلی در سامانه میخک

مطابق قوانین جدید، افرادی که قصد ترجمه رسمی اسناد و مدارک تحصیلی خود را دارند و نیاز به دریافت تاییدیه و مهر وزارت امور خارجه برای ترجمه مدارک دارند، ملزم به درخواست تایید مدارک در سامانه میخک هستند. برای این کار لازم است تصاویر اسناد اصلی خود را در بخش “درخواست آپوستیل سامانه میخک” آپلود کنند. پس از مراجعه به سایت مربوطه و ثبت نام، وارد بخش “آپوستیل” شده و درخواست آپوستیل خود را ثبت نمایند. نتیجه درخواست به صورت فوری دریافت می ‌شود.

از تاریخ ۱۲/۱۱/۱۴۰۱، نرم‌افزار آزمایشی آپوستیل در این سامانه فعال شده است و افراد می ‌توانند جهت درخواست تایید مدارک تحصیلی، شناسنامه و کارت ملی از این نرم‌افزار استفاده کنند. در آینده و پس از اتمام دوره آزمایشی، سایر مدارک و اسناد نیز از این سامانه قابل درخواست خواهند بود. در حال حاضر نحوه آپوستیل سامانه میخک به صورت رایگان انجام می ‌شود و هیچ گونه هزینه ‌ای درخصوص این خدمات گرفته نمی شود. در ادامه نحوه تایید مدارک در سامانه میخک آورده شده است.

تایید مدارک در سامانه میخک چگونه است؟

جهت آشنایی با نحوه تایید مدارک در سامانه میخک با ما همراه باشید: ۱٫ مرحله اول جهت تایید مدارک در سامانه میخک، ورود به سایت می باشد.( جهت ورود به سامانه روی عبارت سایت کلیک کنید. ) سپس بر روی قسمت ثبت نام / ورود به سامانه کلیک کنید.

نحوه تایید مدارک در سامانه میخک

هنگامی که روی قسمت ثبت نام کلیک می کنید، یک پنجره دیگر به شکل زیر برای شما باز می شود. جهت تایید مدارک در سامانه میخک باید اطلاعات خواسته شده را پر کنید. لازم است که پست الکترونیکی( ایمیل)، کد ملی و کد امنیتی را به صورت صحیح وارد کنید. سپس روی دریافت رمز عبور یکبار مصرف کلیک کنید و یک رمز ۶ رقمی یکبار مصرف برای ایمیل شما ارسال می شود. سپس وارد صفحه زیر می شوید.

سامانه میخک

جهت تایید در سامانه میخک، رمز عبور یکبار مصرف ارسال شده به ایمیل را در این قسمت وارد کنید و کد امنیتی را به صورت صحیح وارد کنید. سپس وارد سامانه شوید و صفحه زیر برای شما باز می شود

.برای دریافت راهنمای کامل ثبت نام و ورود به سامانه میخک روی این لینک کلیک کنید.

مراحل ثبت نام در سامانه میخک

در صفحه باز شده برای شما قبل از همه چیز باید اطلاعات هویتی خود را به صورت کامل وارد کنید. در جاهایی که ستاره دار است، وارد کردن اطلاعات ضروری می باشد. لازم به ذکر است که داشتن سریال شناسنامه الزامی است. سپس بر روی صفحه بعد در پایین صفحه کلیک کنید تا وارد صفحه اطلاعات تکمیلی شوید.

سایر مراحل

مرحله چهارم تایید مدارک در سامانه میخک

صفحه اطلاعات تکمیلی به صورت بالا می باشد. برای تایید مدارک در سامانه میخک، باید این اطلاعات را به صورت صحیح وارد کنید. نوع اقامت خود را در این صفحه باید به درستی وارد کنید.  لازم به ذکر است که اگر ایرانی هستید، اقامت خود را باید سایر انتخاب کنید. همچنین در مورد مدت زمان اقامت باید سن خودتان را در عدد ۱۲ ضرب کنید و آن را به درستی وارد کنید. سپس روی صفحه بعد کلیک کنید تا وارد صفحه بعد شوید.

مرحله پنجم تایید مدارک در میخک

بعد از انجام این مراحل وارد صفحه بالا می شوید. در این صفحه از شما خواسته می شود که اطلاعات خود را بررسی کنید تا صحیح هستند یا نه. اگر لازم به ویرایش بود به صفحه قبلی برگردید و اطلاعات را ویرایش کنید و در صورتی که همگی صحیح هستند، کد امنیتی را به صورت صحیح وارد کنید و بر روی ثبت اطلاعات کلیک کنید. در این مرحله ثبت نام شما در این سامانه به پایان رسیده است.

آپوستیل سامانه میخک

در بالا مراحل تایید مدارک در سامانه میخک را گفتیم. حالا برای یادگیری نحوه آپوستیل سامانه میخک با ما همراه باشید. ابتدا بر روی آیکون آپوستیل در صفحه زیر کلیک کنید.

نحوه آپوستیل سامانه میخک

سپس بر روی قسمت ثبت درخواست همانند شکل زیر کلیک کنید.

آپوستیل مدرک

در این مرحله سعی کنید نوع سند خود را انتخاب کنید. سپس عکس مدارک خود را با توجه به نوع فرمت های درخواست شده آپلود کنید. ( همانند شکل زیر )

ثبت مدارک تحصیلی در سامانه میخک

برای کسب اطلاعات در مورد تجارت با چین حتما مقالات ترخیص کالا از چین، واردات کالا از چین و خرید از سایت علی بابا چین را مطالعه کنید.

لازم به ذکر است که در این مرحله نمایندگی را وزارت امور خارجه انتخاب کنید و سعی کنید که محل تحویل را داخل کشور انتخاب کنید. همچنین لازم به ذکر است که حجم مدارک بارگذاری شده باید از ۲ مگابایت بیشتر نباشد. در سمت چپ صفحه ممکن است توضیحاتی برای شما نوشته شود و سعی کنید آن ها را با دقت مطالعه کنید. همچنین نیازی به باگذاری تایید های تحصیلی در سامانه نمی باشد.

در این مرحله بر روی ثبت کلیک کنید و کد رهگیری به ایمیل شما ارسال می شود. اگر قصد آپلود مدارک دیگر را دارید، می توانید بر روی عبارت ثبت مجدد درخواست کلیک کنید. شما می توانید با کلیک بر روی دریافت رسید، رسید خود را مشاهده کنید که حاوی اطلاعات شما می باشد. همچنین توجه کنید که در این رسید نوع مدرکی را که بارگذاری کردید، نمایش داده نمی شود. در صورتی که در رابطه با این موضوع به راهنمایی نیاز دارید، می توانید با ما تماس بگیرید.

آموزش گام به گام تایید مدارک در سامانه میخک
سامانه میخک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *